ALHem -
+386 40 123 456
info@premiumcoding.com

Igračka plačka

Home » » Igračka plačka

Čitanje etiketa proizvoda za decu neophodno da IGRAČKA ne bi bila PLAČKA

Čak 7 od 15 testiranih plastičnih igračaka i predmeta za negu dece sadrži opasne supstance – ftalate, pokazalo je novo istraživanje Alternative za bezbednije hemikalije – ALHem. Za ove hemikalije propisana je zabrana prisustva u koncentraciji iznad 0,1%, a izmerene koncentracije u ispitivanim uzorcima se kreću u opsegu od 0,5 do 31,5 %, što je i do 300 puta veće od dozvoljene.

Ispitivanje je sprovedeno od novembra 2018. godine do januara 2019.  i obuhvatilo je analizu 15 uzoraka dečijih igračaka i predmeta za negu dece kupljenih po metodi slučajnog uzorka u prodavnicama azijske robe široke potrošnje, kao i u specijalizovanim prodavnicama za prodaju igračaka u Beogradu. 

ALHem je odmah po dobijanju laboratorijskih rezultata obavestio nadležni organ – Ministarstvo zdravlja i podneo zahtev za vanredni inspekcijski nadzor ovih predmeta. 

Zvaničan odgovor ministarstva još uvek nije stigao.

Jasminka Ranđelović, programski koordinator ALHema ističe: „Ovo istraživanje je deo naše kampanje “IGRAČKA PLAČKA“ kojom želimo da skrenemo pažnju javnosti na mogućnost prisustva opasnih hemikalija iz grupe ftalata u plastičnim igračkama sa kojima deca svakodnevno dolaze u kontakt tako što ih dodiruju, igraju se sa njima ili ih stavljaju u usta. Kampanjom želimo i da skrenemo pažnju Ministarstvu zdravlja da pojača inspekcijski nadzor igračaka, i to ne samo pri uvozu, već i igračaka u unutrašnjem prometu, kao i da usvoji i sprovode Program monitoringa. Takođe apelujemo na sve privredne subjekte koji su uključeni u promet igračaka da poštuju propise i podsećamo ih da su dužni da na tržište Srbije stavljaju smo igračke koje su ispunile sve propisane bezbednosne uslove.“

U sklopu ovog istraživanja  analizirali smo i informacije na deklaraciji/etiketi svih kupljenih predmeta. Trenutno važeći propisi u Srbiji ne definišu način deklarisanja igračaka. Međutim, Predlog novog zakona o predmetima opšte upotrebe koji je u skupštinskoj proceduri propisuje sadržaj deklaracije, te se očekuje da će njegovim usvajanjem zakonski okvir biti poboljšan i usklađen sa propisima EU. Analiza sadržaja deklaracije prema zahtevima iz novog predloga zakona je pokazala da bi svega 30% analiziranih igračaka ispunjavalo propisane uslove za sadržaj deklaracije i to igračke kupljene u specijalizovanim prodavnicama igračaka poznatih proizvođača i registrovanih robnih marki.

Kampanja „IGRAČKA PLAČKA“  ima za cilj podizanje svesti potrošača o mogućem prisustvu opasnih hemikalija u igračkama, važnost čitanja deklaracija i insistiranje na hemijskoj bezbednosti igračaka koje im se nude na tržištu. U tom smislu, ALHem preporučuje potrošačima da izbegavaju plastične igračke sa reciklažnom oznakom 3, da ne kupuju igračke na pijacama i uličnim tezgama i da provere da li je na deklaraciji proizvoda uredno naveden proizvođač i robna marka. Na taj način povećavate šansu da svojoj deci kupite igračku bez opasnih hemikalija.

Ftalati su najčešće korišćeni omekšivači koji se dodaju plastici na bazi polivinil hlorida (PVC) kao aditivi za omekšavanje i smanjivanje lomljivosti. Ne vezuju za polimer i postepeno se ispuštaju iz proizvoda od PVC materijala, te u kontaktu sa proizvodima koji ih sadrže može doći do izlaganja korisnika štetnim dejstvima ovih supstanci. Ftalati se često dodaju plastici od koje se izrađuju igračke kako bi ih učinili mekšim i savitljivijim za igru, ali i da bi smanjili fizičke povrede kod dece. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.

Ftalati su supstance za koje je dokazano je da imaju toksične efekte na reprodukciju tako što štetno da utiču na plodnost i na plod, a za neke od njih (DEHP, DBP, BBP, DIBP) je dokazano da mogu dovesti do poremećaja rada endokrinog sistema, odnosno da su endokrini disruptori.

http://alhem.rs/ftalati/

http://alhem.rs/Publikacije/IGRACKA_PLACKA.pdf